Wycinarka laserowa

Zakup maszyn CNC stanowi istotną inwestycję dla przedsiębiorstwa. Jeżeli zamierzamy zaopatrzyć się w wycinarki laserowe, musimy wiedzieć, jaki model będzie odpowiadał potrzebom naszej firmy. Musimy uwzględnić, jaki materiał zamierzamy poddawać obróbce termicznej oraz jakim dysponujemy budżetem. W przypadku wycinarki laserowej najważniejszym czynnikiem rozróżniającym poszczególne modele jest wbudowane źródło lasera. Możemy wyróżnić między innymi lasery gazowe CO2 oraz światłowodowe Fiber.

Jak wygląda technologia cięcia laserem CO2?

W tego typu wycinarkach laserowych źródłem wiązki jest mieszanina CO2 oraz gazów aktywowanych elektrycznie. System luster służy do doprowadzenia wiązki laserowej do stołu roboczego. Wycinarki CO2 oferują najlepszą jakość cięcia w całym zakresie grubości (1-20 mm) materiałów konstrukcyjnych, nierdzewnych, aluminium, doskonale sprawdzą się także  przy cięciu materiałów z tworzywa sztucznego. Na rynku dostępne są zarówno modele przeznaczone do obróbki metali, jak i do niemetali. W tym drugim przypadku trudno znaleźć lepszą alternatywę. Natomiast jeżeli chodzi o obróbkę termiczną metali, przedsiębiorcy powoli odchodzą od tego typu wycinarek laserowych w przypadku obróbki materiałów cienkich. Wynika to z pojawienia się efektywniejszych modeli wykorzystujących technologię światłowodową. Co więcej, podczas pracy wycinarek CO2 zużywane są liczne gazy inicjujące. W połączeniu z wieloma podzespołami wpływa to na spore koszty eksploatacji. Z kolei budowa optyczna wymaga regularnej konserwacji, aby utrzymać moc urządzenia na optymalnym poziomie. Wyjątkiem są tu wycinarki CO2 z tak zwanym poprzecznym przepływem gazów rezonatorowych (Cross-Flow), w których ilość elementów optycznych jest znacznie ograniczona przez co koszty eksploatacji i konserwacji są znacznie zredukowane.

Wycinarki laserowe działające w oparciu o technologię światłowodową fiber

Wycinarki z technologią fiber wykorzystują aktywne włókna światłowodowe do generowania wiązki lasera. Światłowód jest zarówno źródłem, jak i elementem odpowiedzialnym za prowadzenie wiązki. Technologia cięcia fiber jest o wiele bardziej energooszczędna i tym samym ekonomiczna. Wycinarki laserowe CO2 potrzebują nawet 70% więcej energii, by pracować efektywnie. Między innymi z uwagi na niską długość fali w wycinarkach światłowodowych możliwe jest osiągnięcie dużej prędkości cięcia materiałów cienkich w osłonie azotu bez zwiększonego zapotrzebowania na energię. Właśnie z tego względu coraz więcej przedsiębiorców zajmujących się obróbką termiczną tego zakresu metali decyduje się na zakup takich maszyn CNC. Wraz z doskonaleniem tej technologii, staje się ona coraz bardziej uniwersalna.

Główne różnice pomiędzy tymi dwoma typami wycinarek laserowych CNC

Technologia Fiber przekłada się na niższe koszty energii i eksploatacji, szczególnie w pierwszych latach użytkowania. Źródło fiber nie wymaga gazów do generowania wiązki. Wiązka laserowa jest transmitowana do głowicy tnącej światłowodem. W przypadku modeli wykorzystujących laser gazowy, wiązka laserowa jest transmitowana do głowicy tnącej poprzez układ optyczny, rezonator wymaga okresowej konserwacji i niezbędna jest mieszanka gazów do wytworzenia wiązki. Pomimo licznych zalet technologii cięcia wycinarki laserowe stosujące technologię fiber sprawdzają się przede wszystkim podczas obróbki metali cienkich oraz zaledwie niektórych tworzyw sztucznych. Jeżeli chodzi o koszty urządzenia, to wycinarka CO2 stanowi tańszą opcję. Z drugiej jednak strony cechuje się ona wolniejszym cięciem materiałów cienkich, ale za to z większą dokładnością i to całego zakresu grubości, w szczególności stali nierdzewnej.

Jeżeli potrzebujemy wycinarki laserowej do obróbki metali cienkich i średniej grubości, najlepiej zainwestować w model z laserem Fiber. Natomiast lasery CO2 będą lepszym wyborem w przypadku jakościowego cięcia grubej stali konstrukcyjnej oraz stali nierdzewnej już od kilku mm wzwyż. Tak więc wybór wycinarki laserowej CNC zależy w dużej mierze od profilu działalności naszej firmy. Ponieważ zakup tego typu urządzenia stanowi poważną inwestycję, musimy podjąć przemyślaną decyzję. O ile technologia Fiber jest pod wieloma względami o wiele bardziej rozwojowa, technologia cięcia CO2 nadal jest niezastąpiona w wielu branżach.