Trawertyn w aranżacji wnętrza – gdzie najlepiej go wykorzystać?

Trawertyn to kamień niezwykle popularny w aranżacji wnętrz. Jest to materiał ponadczasowy i trwały, od wieków był używany jako budulec najwspanialszych budowli takich jak Koloseum. Dziś jest stosowany w wystroju wnętrz jako bardzo elegancki element wykończenia. Jego wygląd jest majestatyczny i szlachetny, dlatego tak chętnie jest wykorzystywany.

Czy trawertyn nadaje się do każdego pomieszczenia?

Jego struktura jest porowata i matowa, jest to kamień dość miękki, jednak nie przeszkadza to w układaniu go na podłogi lub ściany. W łazience doskonale będzie pełnił rolę płytek ceramicznych. W salonie świetnie wykończy kominek, a w sypialni lub korytarzu pięknie ozdobi ściany. Pomieszczenia wykończone trawertynem stają się przytulne i ciepłe, a to za sprawą pięknego beżowego koloru kamienia. Nadaje się do nowoczesnych wnętrz oraz bardziej klasycznych aranżacji.

Trawertyn to klasyka i szyk na ścianach oraz podłogach

Każda płytka z trawertynu jest inna, jego specyficzna struktura sprawia, że staje się wspaniałą dekoracją. Ten kamień doskonale nadaje się do łazienek, gdzie można położyć go zamiast płytek nad wanną, pod prysznicem oraz nad umywalką. Może on dominować lub być tylko dekoracją łazienki.

W kuchni nad blatem trawertyn sprawdzi się doskonale. Można go umieścić zamiast hartowanego szkła lub płytek. Będzie to wyjątkowa dekoracja i w dodatku funkcjonalna. Jest to kamień na tyle wytrzymały, że nadaje się także do przedpokoju oraz korytarza. Jasny kolor kamienia potrafi skutecznie powiększyć przestrzeń. Oprócz dużych dekoracji ściennych z trawertynu można także wykonać:

  • Blaty
  • Parapety
  • Obudowy kominków
  • Osłony wanny

Zalety trawertynu

Daje niesamowity efekt wizualny. Płyty trawertynowe mają niepowtarzalną strukturę, mogą być cięte wzdłuż lub w poprzek. Każda płyta ma unikalny wzór i kolor od bieli, przez beże, aż do brązów co daje możliwość nieograniczonej aranżacji.

Jest łatwo dostępny i można go zastosować niemal wszędzie, nadaje się na podłogi, ściany kominki, ale także na zewnątrz domu. Świetnie sprawdzi się na elewacjach, tarasach, a nawet obrzeżach basenów. Można z niego tworzyć ścieżki ogrodowe.

Jest to naturalne rozwiązanie, ponieważ kamień jest przyjazny dla środowiska, odporny na ścieranie i łatwy w czyszczeniu. Posiada elegancki, nawet luksusowy wygląd dzięki czemu przestrzenie wyglądają na niezwykle ekskluzywne. Jest to kamień porowaty i posiada 3 stopień w skali twardości opracowanej przez Mohsa. Doskonale nada się do domowych przestrzeni, jednak będzie zbyt miękki do publicznych przestrzeni.

Doskonale nadaje się do ogrzewania podłogowego, bo długo utrzymuje ciepło. Jasne płytki powiększają przestrzeń, a w połączeniu z eleganckimi dodatkami będzie wyglądał niezwykle pięknie. Jest wytrzymały pomimo tego, że jest skałą wapienną, należy go prawidłowo pielęgnować, wtedy będzie służył przez lata.

Powiązane wpisy