Utrzymywanie parametrów odpowiednich do wzrostu roślin – automatyzacja uprawy

Coraz częściej słyszy się o automatyzacji wielu obszarów życia codziennego. Jej atuty wykorzystuje się w pracy przedsiębiorstwa, przy stale powtarzających się czynnościach. Znacznie przyspiesza nam również wykonywanie wielu obowiązków domowych. Nie dziwi więc, że znalazła swoje zastosowanie również w uprawie roślin. Dlaczego warto zastanowić się nad systemami nadzorującymi poszczególne parametry konieczne do uprawy kwiatów?

Zastosowanie automatyzacji systemu upraw

Jeśli hodujemy kilka roślin, jesteśmy w stanie sami kontrolować ich stan i parametry potrzebne im do wzrostu. W przypadku dużych upraw trudno samodzielnie nadzorować wilgotność, nasłonecznienie czy kontrolować ich nawożenie, zwłaszcza gdy troszczymy się o kilka gatunków, które wymagają innych warunków do wzrostu. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wachlarz mierników, kontrolerów i regulatorów, których zadaniem jest sprawdzanie i utrzymywanie parametrów na takim poziomie, aby roślina wzrastała w odpowiedniej dla niej warunkach. Dzięki ich zastosowaniu jesteśmy w stanie zacząć hodować większą liczbę gatunków i możemy znacznie poszerzyć naszą działalność. Warto jednak pamiętać, że automatyzacja nie jest przeznaczona wyłącznie dla dużych hodowców. Każdy posiadacz roślin może pozwolić sobie na kupno urządzenia, które ułatwi mu dbanie o roślinę, zwłaszcza gdy ta potrzebuje do wzrostu ściśle określonych warunków.

Programator czasowy z przekaźnikiem absorbującym

To jeden z podstawowych sprzętów, o którym warto pamiętać, jeśli decydujemy się na doświetlanie roślin. Służy automatycznemu sterowaniu oświetleniem. Możemy samodzielnie określić, przez ile godzin lampy podłączone do programatora będą włączone. W niektórych tego rodzaju urządzeniach dodatkową funkcją jest tryb ogrzewania nocnego, dzięki czemu nie musimy w nocy martwić się o zbyt duże wahania temperatury powietrza w pomieszczeniu czy w growboxie w ciągu doby.

Regulator wilgotności

Aby rośliny rosły w satysfakcjonującym tempie, warto zadbać o dobry regulator wilgotności. Specjalna budowa takich urządzeń pozwala na umieszczenie ich nawet w bardzo wilgotnych pomieszczeniach bez obawy przed uszkodzeniem. Preferowaną wilgotność pomieszczenia lub namiotu ustawiamy za pomocą pokrętła.

Kontrolery wentylatora i temperatury

Urządzenia mające na celu kontrolę obrotów wentylatora są bardzo proste w instalacji i wymagają jedynie podpięcia do gniazdka. Ich zadaniem jest redukowanie mocy wentylatora za pomocą pokrętła. Bardziej zaawansowane kontrolery posiadają czujniki, które dopasowują liczbę obrotów wentylatora do temperatury określonej w pomieszczeniu lub namiocie. Cyfrowe regulatory obrotów i temperatury same decydują o intensywności obrotów, jeśli temperatura zmieni się o 2 stopnie.

Kontroler pH

Do profesjonalnego użytku zostały przeznaczone kontrolery pH, które wyposażone w specjalne elektrody. Urządzenia poinformują nas o odczynie pH podłoża. Możemy również ustawić blokady, które będą informować nas o nadmiernym dawkowaniu substancji do podłoża. Dzięki temu będziemy odpowiednio nawozić nasze rośliny, bez narażania ich na przenawożenie lub niedobór substancji odżywczych.

Podsumowanie

Główną zaletą zastosowania automatyzacji jest stała i ciągła kontrola wszystkich parametrów potrzebnych do odpowiedniego wzrostu roślin. Warto zadbać o to, aby rośliny rozwijały się w odpowiednich warunkach. Takie praktyki przyczynią się do szybszego rozwoju, wydajnych plonów i możliwości zwiększenia hodowli. Zastosowanie programatorów znacznie ułatwi samą uprawę i przyczyni się do zwiększenia efektywności uprawy. Obecnie w dużych hodowlach używa się wysoko zautomatyzowanej produkcji, aby podnieść zyski i tempo pracy. Biorąc pod uwagę, że ceny podstawowych programatorów nie są wygórowane, mogą one okazać się najlepszą inwestycją, nawet dla początkujących hodowców roślin.

Powiązane wpisy