Wkręty należą do najpopularniejszych elementów złącznych. Wśród nich jednymi z ciekawszych są te w odmianie czarnej, ale nie tylko. Dziś przedstawiamy kilka informacji właśnie o wkrętach.
Wkręty fosfatyzowane do drewna
Obecnie praktycznie w każdym sklepie dla majsterkowiczów znaleźć można zarówno śruby do drewna, śruby ciesielskie, jak i przynajmniej kilkanaście rodzajów wkrętów. Wynika to oczywiście z tego, że takie podmioty starają się kompleksowo zaopatrzyć swoich potencjalnych klientów. Zazwyczaj pakowane są w woreczki zawierające po kilkanaście sztuk, gdyż wiadome jest, że zawsze przynajmniej część z nich ulegnie w czasie pracy zniszczeniu.
Ciekawym elementem, który z pewnością zwraca na siebie uwagę, są tak zwane wkręty czarne. Skąd bierze się akurat taka ich barwa? Otóż jest to stosunkowo proste i wynika z procesu produkcyjnego, w którym użyto fosfatyzacji. Same wkręty czarne stosuje się natomiast często do przymocowywania płyt gipsowo-kartonowych do profili drewnianych i drewnopodobnych. Ze względu na swoje właściwości używane powinny być one jednak wyłącznie wewnątrz budynków, o czym koniecznie trzeba też pamiętać. Wbrew powszechnym opiniom taki wkręt nie jest odporny na działanie warunków atmosferycznych i dlatego można go używać bezpiecznie wyłącznie w środku pomieszczeń. W przeciwnym wypadku narażony na działanie czynników atmosferycznych wkręt fosfatyzowany ulegnie szybkiemu skorodowaniu, co doprowadzi do jego pęknięcia.
Blachowkręty oraz farmery
Często w praktyce budowlanej i remontowej spotkać można się z farmerami oraz blachowkrętami. Są to specjalne wkręty przeznaczone do mocowania w konstrukcjach z metalu. Ich cechą charakterystyczną są nieco niższe gwinty o mniejszym skoku. Razem z samymi blachowkrętami często stosowane są też dedykowane końcówki samowiercące, inaczej zwane również nawiertkami. Drugim rodzajem blachowkrętu są natomiast farmery. Są to ich nieco bardziej specjalistyczne odmiany cechujące się sześciokątnym łbem i wyposażeniem w podkładkę. Obecnie każdy budowlaniec ma możliwość ich zakupu w różnorodnych kolorach pozwalających jeszcze lepiej dopasować je do własnych potrzeb oraz oczywiście całej konstrukcji. Co warte podkreślenia oferta kolorystyczna może być tu bardzo bogata, gdyż niektórzy producenci barwią je zgodnie z całą dostępną paletą RAL.
Wkręty specjalistyczne także przydatne
Kolejnym typem, który chcemy opisać, są też wkręty specjalistyczne, czyli stosowane w zaawansowanych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Szczególnie warte uwagi w tym względzie są wkręty do betonu oraz kamienia, Te drobne elementy pozwalają bowiem na kotwiczenie różnorodnych przedmiotów bezpośrednio w samym murze. Dzięki temu nie ma już konieczności używania kołków rozporowych, co znacząco przyspiesza całą pracę, czyniąc ją efektywniejszą. Oczywiście czasami zakres prowadzonych działań będzie wymagał użycia oprócz samych wkrętów, także i specjalistycznej chemii kotwiczącej, lecz to już jest zupełnie oddzielny temat. Widać więc, że rozwiązań i typów wkrętów jest całe mnóstwo, dzięki czemu każdy znajdzie tu coś dla siebie.