Czy problemy ze snem moga byc skutkiem niewlasciwej diety

Częste bóle głowy, problemy z koncentracją, ciągłe zmęczenie. To tylko niektóre ze skutków nieprawidłowego snu. Z bezsennością zmaga się wielu z nas. Mało kto jednak źródła tego problemu upatruje w niewłaściwym odżywianiu. Zła dieta może być przyczyną wielu dolegliwości, związanych z zaburzeniami snu. Jakie zatem nawyki żywieniowe mają negatywny wpływ na kondycję naszego snu i jaka dieta może ułatwić zasypianie?

Jedzenie w pośpiechu

W pogoni życiowej, pomiędzy stresującą pracą, a życiem prywatnym, na które często nie starcza nam czasu, nie zwracamy uwagi na jakość naszych posiłków. Żyjemy w pośpiechu i jemy, niestety, również w pośpiechu. Nie zastanawiamy się nad tym, co nakładamy na talerz i nie dostarczamy organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Brak warzyw i owoców, nadmiar zbóż i niezdrowych tłuszczy – wszystko to przekłada się nie tylko na stan naszego zdrowia, lecz także na jakość snu. Aby poprawić jakość snu, warto zacząć jeść powoli i bardziej świadomie komponować posiłki.

Nieregularne posiłki

Nieregularne dostarczanie pokarmów skutkuje nie tylko zwolnionym metabolizmem, prowadzącym do nadwagi, lecz także spadkiem jakości snu. Nie powinniśmy doprowadzać do sytuacji, w której, często nawet nieświadomie, pomijamy niektóre posiłki w ciągu dnia. Nawet jeżeli rano nie budzimy się głodni, postarajmy się nie opuszczać domu o pustym żołądku, lub, co gorsza, wypijać kawy na czczo. Nie rezygnujmy z przerwy na lunch w pracy w nadziei, że najemy się po powrocie do domu. W godzinach popołudniowych organizm powoli przygotowuje się już do zapadnięcia w sen. Jeżeli w tym czasie dostarczymy mu ciężkostrawnych potraw, będziemy mieć problemy z zaśnięciem. Dlatego też kolacja powinna być lekka, a jej objętość niewielka. Podjadanie w nocy to kolejny, oczywisty wróg dobrego snu. Regularne posiłki sprawią, że nie będziemy odczuwać głodu w nocy, a nasz sen stanie się zdrowszy.

Niezdrowe przekąski

Spożywanie słodkich przekąsek i stołowanie się w fast-foodach to kolejne z nawyków żywieniowych, których powinniśmy się wyzbyć, jeśli zależy nam na poprawie jakości snu. Jeżeli nasza dieta oparta jest na cukrach i nasyconych tłuszczach, bardzo trudno jest nam zapadać w głęboki sen. Śpimy wówczas niespokojnie, a każdy, nawet bardzo cichy, dźwięk, może spowodować natychmiastowe wybudzenie. W ten sposób odbieramy sobie szansę na nocny wypoczynek i regenerację organizmu. Aby nasz sen był zdrowy i głęboki, zamiast po czekoladowe batoniki sięgnijmy po soczyste, bogate w błonnik, owoce.

Smaczne i naturalne rozwiązanie

Dobrym rozwiązaniem na problemy ze snem jest dieta PALEO. Oparta jest ona na naturalnych składnikach, którymi żywili się już ludzie w okresie paleolitu. Jadłospis PALEO eliminuje niezdrowe i nieprzyswajalne cukry i zboża. Węglowodany pobierane są przede wszystkim ze zdrowych warzyw oraz owoców. W diecie tej nie należy unikać także mięsa, przede wszystkim wołowiny oraz ryb. Te ostatnie są źródłem zdrowych kwasów omega-3, które mają pozytywny wpływ na jakość naszego snu. Dieta ta jest zatem nie tylko naturalna, lecz także smaczna. Nie jest w żaden sposób restrykcyjna, nie musimy więc obawiać się wystąpienia uczucia głodu. Efekty w postaci poprawy jakości naszego snu, zauważymy na krótko po tym, gdy wprowadzimy dietę PALEO.

Podsumowując, istnieje szereg nieprawidłowych nawyków żywieniowych, których skutkiem są problemy ze snem. Wśród nich wymienić można: jedzenie w pośpiechu, nieregularne spożywanie posiłków oraz niezdrowe przekąski. Regularne posiłki i zdrowa dieta (np. PALEO) mogą skutecznie ułatwić zasypianie i poprawić jakość snu.

Inspirowane: paleocatering24.pl – śniadanie PALEO