badanie sluchu

Diagnostyka słuchu dzieli się na metody subiektywne oraz obiektywne. Jedna z najpopularniejszych metod wykrywania niedosłuchu to audiometria tonalna. Czym charakteryzuje się takie badanie słuchu i w jaki sposób się do niego profesjonalnie przygotować?

Czytelna forma podawania wyników po badaniu

Audiometria tonalna analizuje próg słyszenia u pacjenta i daje szansę na lepsze dopasowanie aparatu słuchowego. Badanie przeprowadza się oddzielnie dla każdego ucha, a wyniki przedstawia w czytelnej formie graficznej. Audiometria tonalna wyróżnia się niskim współczynnikiem błędu, ponieważ test pacjenta można błyskawicznie porównać z wzorcowymi wynikami. Lekarz już po pierwszym spojrzeniu dostrzega poziom niedosłuchu.

Dla kogo badanie audiometrii tonalnej?

Badanie audiometrii tonalnej polega na nałożeniu przez pacjenta słuchawek i rejestrowaniu nadchodzących dźwięków. Lekarz stopniuje natężenie, co pozwala określić zakres słyszalności dźwięków. Główne cele diagnostyki to potwierdzenie niedosłuchu oraz progu bólu dla różnego stopnia hałasu. To badanie skierowane do dorosłych oraz najmłodszych. Nie wywołuje dużego dyskomfortu i odbywa się w bezpiecznych warunkach. Diagnostyka odbywa się w maksymalnym skupieniu i pozwala na błyskawiczną interpretację wyników. Dla wielu pacjentów to zdecydowanie mniejszy stres.

Subiektywna, ale bardzo precyzyjna metoda potwierdzająca niedosłuch i inne problemy ze słuchem

Audiometria tonalna potwierdza normalne słyszenie, niedosłuch stopnia lekkiego, ale też poważniejsze wady. Lekarz powinien uprzedzić pacjenta o przebiegu badania. Diagnozowana osoba nie może spożywać pokarmów, żuć gumy, ani wykonywać zbędnych ruchów. Jeden z warunków udanego badania słuchu to maksymalna koncentracja i możliwie najszybsze reagowanie na polecenia lekarza.

Jak dobrze się przygotować?

  • pacjent przed testem nie powinien narażać się na hałas,
  • należy sprawdzić stan przewodu słuchowego w celu eliminacji infekcji lub innych zmian
  • pacjent w każdym momencie badania może z niego zrezygnować, jeżeli odczuje dyskomfort,
  • osobom zainteresowanym audiometrią tonalną nie zaleca się uprawiania aktywności fizycznej przed badaniem,
  • lekarz i pacjent muszą się dobrze zrozumieć, jeżeli chodzi o przebieg diagnostyki. Najczęściej wystarczy krótki test przed całą procedurą.

Diagnostyka dająca pacjentom właściwe potwierdzenie wady słuchu

Badanie audiometryczne sprawdza się doskonale przy wykrywaniu niedosłuchu i daje nadzieję na precyzyjne dopasowanie aparatu słuchowego. Nie wymaga od pacjenta skomplikowanego przygotowania, nie wywołuje bólu i gwarantuje dużą wiarygodność przy potwierdzeniu wyników. Metoda rozwija się od lat i aktualnie nie pozostawia właściwie żadnych luk interpretacyjnych.