magnez

Wybór właściwego preparatu z magnezem decyduje o skuteczności suplementacji tego pierwiastka. Magnez jest jonem trudno przyswajalnym, dlatego tak istotne jest dostarczenie organizmowi związków magnezu o dużej biodostępności. Czym powinien cechować się dobrze przyswajalny preparat z magnezem?

Magnez – co decyduje o jego przyswajalności?

Magnez wchłaniany jest, przede wszystkim w jelitach, głównie w jelicie czczym. Mechanizm wchłaniania przyjmuje dwie postacie: dyfuzji wspomaganej i dyfuzji biernej. Magnez wchłaniany jest równolegle z wodą. Co oznacza, że ilość pobranego magnezu uzależniona jest od stopnia jonizacji tego pierwiastka. Stopień dysocjacji magnezu w środowisku soku jelitowego jest istotnym czynnikiem, mającym wpływ na jego biodostępność.

Wchłanianie magnezu zwiększa również: obecność witaminy B6, witaminy D, środowisko kwaśne, tłuszcze nienasycone, sód, i dieta wysokobiałkowa. Spośród hormonów, wchłanianie magnezu stymulują parathormon i insulina.

Preparaty z magnezem – biodostępność

Głównym kryterium wartościującym produkty z magnezem jest rodzaj soli. Od tego zależy wchłanialność jonów tego pierwiastka, a zatem skuteczność suplementacji. Mimo że, dostępne są zarówno nieorganiczne, jak i organiczne sole magnezu, to najlepiej przyswajalną postacią są sole organiczne: mleczan, cytrynian, askorbinian, glukonian i asparaginian. Związki te cechują się budową najbardziej przypominającą związki magnezu naturalnie występujące w pokarmach.

Dobór preparatu z magnezem powinien uwzględniać także stan zdrowia. W nadwkaśności i stanach zapalnych żołądka zalecany jest chlorek magnezu lub tlenek magnezu.

Jak wybrać najlepszy preparat z magnezem?

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając preparat z magnezem? Na rynku dostępnych jest bardzo dużo suplementów i leków zawierających ten pierwiastek, zatem wybór nastręcza nie lada trudności.

Pierwszym aspektem, od którego należy uzależnić zakup produktu z magnezem, jest rodzaj soli, w której skład wchodzą jony tego pierwiastka. Magnez jest najlepiej wchłaniany, jeśli jest związany z solą organiczną, m.in.: mleczanem, asparaginianem i cytrynianem. Połączenia nieorganiczne cechują się niższa biodostępnością.

Kolejną kwestią jest ilość magnezu w jednej porcji, czyli tabletce. Jest to istotne, gdyż od zawartości jonów zależy częstość przyjmowania produktu. Ważna jest także postać tabletki. Najbardziej efektywna jest dojelitowa tabletka, posiadająca otoczkę odporną na działanie soku żołądkowego. Taka forma gwarantuje, że jony magnezu zostaną uwolnione dopiero w świetle jelita cienkiego, gdzie zachodzi najintensywniejsze wchłanianie substancji odżywczych.

Na przyswajalność magnezu duży wpływ ma obecność witaminy B6. Dokonując wyboru preparatu warto zwrócić uwagę, na to czy jest on wzbogacony o ten związek. Witamina B6 nie tylko ułatwia wchłanianie, ale także transport do komórek i magazynowanie magnezu.

Drugim ważnym dodatkiem do preparatów z magnezem są jony potasu. Takie połączenie jest szczególnie korzystne dla osób starszych lub cierpiących na schorzenia układu krążenia.

Podsumowanie

Organiczne sole magnezu są lepiej tolerowane i przyswajane przez organizm człowieka, dlatego warto wybierać preparaty zawierające te związki. Nie należy również zapominać o substancjach wspomagających wchłanianie magnezu, takich jak witamina B6, czy witamina D.