Natłok obowiązków, praca wymagająca ciągłego skupienia, brak czasu na sen, odpoczynek i aktywność fizyczną… To tylko niektóre czynniki, które wywołują stres. Napięcie z czasem się kumuluje, co obniża efektywność wykonywania codziennych zadań ostatecznie prowadząc nawet do stanów chorobowych.

Kiedy czujesz, że ciało powoli odmawia posłuszeństwa lub bez wyraźnego powodu coś Cię bierze to znak powiedzieć sobie STOP. Ciało wysyła w tej sposób sygnał, że należy odpocząć. Dokładną odwrotnością stresu jest relaks i to jednocześnie najskuteczniejszy sposób na niwelowanie nagromadzonych napięćW fizycznej formie można je zaobserwować po chronicznym napięciu niektórych partii mięśniowych. Faktem jest, że wystarczy je rozluźnić, żeby stres odpuścił. Z pomocą przychodzi tu masaż relaksacyjnyNiestety ciało człowieka jest skonstruowane tak, że auto-masaż jest możliwy w bardzo ograniczonym zakresie. 

Zatem jak robić masaż relaksacyjny?

Odpowiedź jest prosta – najlepiej zdać się w tej kwestii na profesjonalistów. Odwiedzając renomowany salon masażu możesz mieć wtedy pewność, że nie zrobisz sobie krzywdy. Zabieg, który ma uwolnić od stresu i napięć może być wykonywany na całym ciele lub na poszczególnych jego partiach. Mowa tu o masażu stóp, masażu głowy, masażu pleców czy masażu twarzy. W Polsce w ostatnich latach dużą popularność zyskał orientalny tajski masaż, w którym doświadczysz tych wszystkich technik. 

Jednym z najbardziej popularnych wariantów masażu relaksacyjnego całego ciała jest zabieg z wykorzystaniem olejków. Masażyści, którzy działają zgodnie z tajską sztuką leczenia dotykiem zawsze rozpoczynają go od stóp i nóg w pozycji leżącej na brzuchu.Następnie zabieg przechodzi stopniowo w górę – masowane są lędźwia, kręgosłup, łopatki, ramiona i kark. Później następuje zmiana pozycji na plecy i rytuał się powtarza.Ostatnimi elementami jest masaż klatki piersiowej i rąk. Całość wieńczy subtelny masaż głowy i twarzy.Z uwagi na zastosowanie olejków ruchy są harmonijne i płynne co dodatkowo poprawia krążenie limfy. Ponadto skóra staje się lepiej nawilżona, ujędrniona i gładka. Efekt głębokiego relaksu pogłębia kojąca woń olejków, która działa jak aromaterapia. Na specjalne życzenie salony masażu mają do dyspozycji również bezzapachowe i hipoalergiczne olejki. Tak wykonany masaż relaksacyjny jest na tyle odprężający, że w trakcie można nawet usnąć. To świetny sposób, żeby na chwilę zapomnieć o codziennych problemach i oddać się błogiej przyjemności. 

Równie skuteczny w walce ze stresem jest tradycyjny masaż tajski.

To także zabieg na całe ciało, jednak wszelkie techniki wykonywane są na sucho – czyli bez użycia olejków. Jednocześnie to nieco bardziej funkcjonalna odmiana masażu relaksacyjnego. Zawiera liczne elementy uciskowe i rozciągające – tak zwanej jogi pasywnej. Podobnie jak masaż olejkami aromatycznymi jest wykonywany na całym ciele, zaczynając od nóg, na głowie kończąc. Stres nagromadzony w ciele jak pisaliśmy wyżej – objawia się m.in w postaci napięcia mięśni.

Doświadczone tajskie masażystki potrafią idealnie wyczuć te miejsca i doskonale je  rozluźnić. To bezpośrednio przekłada się na uczucie odprężenia i błogości – stres fizycznie opuszcza ciało. Ponadto poprawia się ukrwienie mięśni. To kluczowy element przy zwalczaniu stanów bólowych ponieważ dzięki temu do mięśni dociera razem z krwią więcej substancji odżywczych i tlenu, a to z kolei przyspiesza ich regenerację. 

Jeśli zastanawiasz wciąż zastanawiasz się jednak jak wykonać masaż relaksacyjny i chcesz spróbować w domu – na początek warto skorzystać z usług masażysty lub salonu masażu. Spróbuj zaobserwować jak wykonywany jest masaż głowy, twarzy lub stóp – być może będziesz w stanie powtórzyć to samodzielnie.Jak często korzystać z masażu to kwestia indywidualna. Zalecane jest nie przekraczać częstotliwości dwóch sesji w tygodniu. Regularne korzystanie z jego dobrodziejstw to najzdrowszy sposób na relaks i odprężenie, nieporównywalnie lepszy niż popularny w naszej kulturze piątkowy reset wspomagany dużymi ilościami alkoholu, imprezowaniem, które trwa całą noc. To prowadzi do zaburzania rytmu dobowego i zwiększonej produkcji kortyzolu czyli hormonu stresu.

Masaż relaksacyjny uwalnia hormony szczęścia – endorfiny, dopaminę i serotoninę. Pomaga zregenerować mięśnie i psychikę oraz stawia na nogi nawet po największym wysiłku.

Źródło: ThaiSun – salon masażu tajskiego i relaksacyjnego