Odczuwany przez nas ból jest sposobem organizmu na zasygnalizowanie, że coś z jego stanem jest nie w porządku. Jest tak zarówno przypadku tkanek, narządów wewnętrznych, jak i stawów. Najczęściej dopóki nie odczuwamy bólu, zupełnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mamy powody do niepokoju. Dlatego też zazwyczaj to właśnie ból skłania nas do wizyty u lekarza, w dalszej kolejności ten sam ból jest głównym wskazaniem do przeprowadzania badań diagnostycznych. Nie inaczej jest także w przypadku dolegliwości bólowych stawu barkowego.
Staw barkowy, budowa i najczęstsze urazy
Staw barkowy inaczej jest nazywany także stawem ramiennym. To staw kulisty, dzięki czemu umożliwia szeroki zakres ruchów. Jednak taka budowa generuje także szerokie pole do powstawania kontuzji i urazów różnego typu. Ponadto staw barkowy jest połączeniem kończyny górnej z tułowiem. Sam staw tworzy natomiast kulista głowa kości ramiennej i płytka panewka łopatki, będąca niedużą powierzchnią stawową, zlokalizowaną na bocznej krawędzi tej kości. Najczęstsze kontuzje zachodzące w obrębie stawu barkowego, to złamania, zwichnięcia oraz zmiany przeciążeniowe aparatu więzadłowego. Wbrew pozorom kontuzje te nie dotyczą wyłącznie sportowców, ale również każdego z nas. Ponadto u osób starszych mogą pojawiać się zmiany zwyrodnieniowe na powierzchni stawu barkowego. Każdej z tych dolegliwości towarzyszy ból o różnym nasileniu, który wymaga specjalistycznej diagnostyki.
Wskazania do wykonania USG stawu barkowego
Najczęstszymi objawami, które skłaniają pacjenta do wizyty w gabinecie lekarskim, a w dalszej kolejności do przeprowadzenia badania USG, jest ból. Występujący w obrębie barku, bywa bardzo silny i niejednokrotnie promieniujący. Ponadto niektórzy pacjenci wyczuwają w obrębie stawu ramiennego również uczucie tarcia i przeskakiwanie stawu podczas ruchu. Takie objawy także stanowią wyraźną przesłankę do wykonania badania ultrasonograficznego, a wywołane są najczęściej urazem, przeciążeniem lub nietypowym ruchem. Oprócz tego lekarze zlecają wykonanie badania USG stawu barkowego przy występowaniu sztywności barków i wyraźnych ograniczeń ruchowych w obrębie tego stawu.
Przygotowanie i przeciwwskazania do wykonania badania USG stawu barkowego
Niezwykle ważny jest fakt, że badanie ultrasonograficzne jest zupełnie bezinwazyjne, bezbolesne i pozostaje bez negatywnego wpływu na ludzki organizm. Dzięki wykorzystaniu fal ultradźwiękowych nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania badania USG. Możliwe jest również bezpieczne jego wielokrotne powtarzanie. Ponadto jest ono całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży, karmiących piersią, jak i dla osób w podeszłym wieku. W przypadku USG stawu barkowego nie są wymagane żadne wcześniejsze przygotowania.
Charakterystyka i przebieg badania USG stawu barkowego
Podczas badania USG stawu barkowego lekarz może zaobserwować stan większości mięśni, tkanek, ścięgien, chrząstek oraz więzadeł tego stawu. Dzięki temu diagnostyka jest pełniejsza i możliwe jest dokładne stwierdzenie dolegliwości doskwierających pacjentowi. Dodatkowo na badaniu ultrasonograficznym wyraźnie widoczny jest płyn stawowy. Jest ono poprzedzone szczegółowym wywiadem. Dzięki temu lekarz dowiaduje się o doskwierających pacjentowi dolegliwościach i może postawić trafną diagnozę. Duża zaletą tego badania jest także to, że obraz widoczny na ekranie przedstawia staw i otaczające go mięśnie, a także więzadła w czasie rzeczywistym. Dlatego też możliwe jest badanie stawu nawet w ruchu. Najczęściej badanie ultrasonograficzne stawu barkowego przeprowadzane jest w pozycji siedzącej. Badanie jest szybkie, bezbolesne i nie wywołuje u pacjenta żadnego dyskomfortu. Trwa ono najczęściej zaledwie od kilku do kilkunastu minut. Wynik badania jest omawiany i dostępny dla pacjenta bezpośrednio po jego zakończeniu.
Źródło: https://www.gabinetusg.com.pl