Wysokojakosciowy materac przeciwodlezynowy podstawa wlasciwej pielegnacji osob niepelnosprawnych

Niepełnosprawność bardzo często jest jednoznaczna z przykuciem chorego do łóżka. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z niepełnosprawnością tymczasową (niepełnosprawny po zakończeniu rehabilitacji prawdopodobnie będzie poruszał się o własnych siłach), czy trwałą (np. spowodowaną ciężką chorobą lub poważnym wypadkiem), kwestia doboru odpowiedniego materaca jest kluczowa. Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji przyczynia się bowiem do powstawania tzw. odleżyn, czyli uszkodzeń skóry, tkanek i kości w wyniku ciągłego niedotlenienia i niedokrwienia pleców, pośladków, łokci, pięt i innych miejsc, które mają stały kontakt z podłożem. Zaniedbanie tej kwestii sprzyja zakażeniom, które mogą nawet zagrażać życiu. Warto podkreślić, że dodatkowe problemy zdrowotne mogą bardzo negatywnie wpływać na stan psychiczny chorego.

Rodzaje materaców przeciwodleżynowych

W celu zminimalizowania odleżyn lub skutków ich powstawania należy wybrać dla chorego właściwy rodzaj materaca. W pielęgnacji osób niepełnosprawnych najlepiej sprawdzają się wysokojakościowe materace przeciwodleżynowe. W przypadku niewielkich zmian zalecane są tzw. statyczne materace przeciwodleżynowe, które zapewniają równomierny nacisk ciała na powierzchnię materaca. Wśród nich wyróżniamy przede wszystkim materace wodne. Drugą grupę tego typu produktów stanowią materace zmiennociśnieniowe. Poprzez powietrze zasysane do bąbelkowych lub rurkowych komór przeciwdziałają one powstawaniu odleżyn oraz gwarantują masaż całego ciała. Wariant ten stosowany jest zwykle w najtrudniejszych przypadkach. Decydując się na zakup konkretnego modelu, warto też zwrócić uwagę na głośność pracy kompresora (nie powinna przekraczać 50 decybeli) oraz rodzaj prześcieradła (najlepsze będą te wykonane z bawełny czy lnu).

Zakup materaca przeciwodleżynowego

Bez względu na rodzaj, rozmiar czy markę materaca, jego zakup to spora inwestycja. Warto podkreślić, że osoby trwale przykute do łóżka mogą skorzystać z refundacji nawet do 70% wartości materaca. W celu uzyskania pomocy finansowej należy złożyć specjalny wniosek.

Sklep rehabilitacyjny i wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego to podstawowe punkty, w których dostępne są materace przeciwodleżynowe. Zarówno stacjonarne, jak i internetowe sklepy rehabilitacyjne oferują materace przeciwodleżynowe różniące się właściwościami, wymiarami czy poszyciem, dlatego dobór idealnego produktu nie stanowi żadnego problemu. Zakup materaca nawet w przypadku częściowej refundacji kosztów może przekraczać możliwości finansowe osób mniej zamożnych. Czasami rodzaj urazu czy schorzenia wymaga jedynie czasowego zastosowania materaca. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. W takim punkcie możliwe jest wypożyczenie materaca i innych sprzętów niezbędnych przy rehabilitacji osoby niepełnosprawnej na określony czas.

Wybór odpowiedniego materaca przeciwodleżynowego dla osoby niepełnosprawnej stanowi nie lada wyzwanie. Wysokojakościowy materac pobudza bowiem prawidłowe ciśnienie krwi, zmniejsza ból, eliminuje ucisk i sztywnienie kończyn oraz wpływa na utrzymanie właściwej temperatury i wilgotności ciała. Warto pamiętać, że w przypadku ograniczonego budżetu możemy postarać się o refundację kosztów z NFZ lub wypożyczyć sprzęt na określony czas.

źródło: wzso.pl – sklep ortopedyczny Warszawa